dimecres, 26 de març de 2008

MANIFEST PASQUA JOVE 2008

Som 70 jóvens de Benicarló, La Ràpita, Amposta, Tortosa, Torredembarra, Bítem, Vinaròs, Sta. Bàrbara i Alcalà de Xivert, que ens hem reunit a l’Ermita del Remei d’Alcanar per a celebrar la passió, mort i resurrecció de Jesús.


 


Durant aquests dies que hem passat junts hem tingut temps de tot: hi ha hagut moments de diversió, de compartir, de pensar, de pregar, de reflexionar i de recordar els últims moments de la vida de Jesús.


El lema d’enguany ha estat “Tu tens la clau”, del qual hem après que cadascú de nosaltres té la clau per arribar de la millor manera possible a Jesús. Per això hem fet diferents activitats, en què hem tractat de descobrir, primer, quin tipus de cor tenim, per a així, poder anar alliberant-nos de les temors que ens impedeixen obrir de bat a bat la porta a Jesús.


 


Podem dir que, després del que hem viscut aquests dies, estem una mica més pròxims als braços del nostre amic Jesús. Però sabem que no ens podem despistar, que hem d’anar sempre amb els ulls ben oberts, sobretot ara, quan arribem de nou als nostres ambients i pobles. Haurem de ser constants i no deixar-nos arrossegar per la rutina, les costums i els mals hàbits. De totes formes, ens hem adonat que, encara que sigui difícil, aquest camí té la seua recompensa i val la pena perquè ens condueix a la felicitat.


 


Ermita del Remei, 22 de març de 2008


 


19 comentaris:

 1. Som 70 joves
  de Benicarló, La Ràpita,
  Amposta, Tortosa,
  Torredembarra, Bítem,
  Vinaròs, Sta. Bàrbara
  i Alcalà de Xivert,
  que ens bam reunir
  a la ermita del remeí
  a fer festa i a chala.

  Tots els dies allí fent treballs,
  resant i sobretot aprofitant
  el tems que deu ens a donat
  en molta il•lusió i esperan-sa.

  També fent noves amistats,
  inclús algunes que mai podrem oblidar
  però el mes bonic va ser
  la convivència de tots plegats,
  en una casa que àuria que anessin
  els de sanitat però lo important
  es lo be que mos u bam passar.

  ResponSuprimeix
 2. Mol bonic tot això.
  Però els de 4rt van anar de trobada també a Jesús al convent i també va ser espectacular.
  On joves de 4rt d’eso, i alguns repetiren la experiència a la pasqua, per això no mos tenim que oblidar d’estos joves.

  gràcies

  ResponSuprimeix
 3. uOlaA!!!!

  ais pos em torno a pasar x aki

  jejeje

  sq com natros encara stem d vacances pos la veritat una no sap q fe pa pasar ls ores entretingudaa

  jejje

  nores lo manifest mol bonic jejje

  inga fins una altra

  es veritat q ste disapte hi ha una pregaria a amposta?¿

  informeu pliss

  inga sort pa tots i anims en la rutinetaa

  dw

  bexicuss

  [M@gD@]

  ResponSuprimeix
 4. cia: ¿qui millor que vatros per a escriure el que vulgueu sobre la trobada de 4t i per donar-li a Carlos les fotos per a que les pengem? ;)

  Ale, animeu-vos a escriure algo!

  ResponSuprimeix
 5. I poc a poc.. arribem a la felicitat ben acompanyats...

  =)


  Gràcies a tothom per estes Pasqües...!

  en serio, un mun de gent no enten el perqè m'emociona tant anar de Pasqua Jove, i el perquè vinc en aqell somriure qe es fa notar que dia antes Núria...
  però esqe ho has de viure... i saber-ho disfrutar...


  aixx! la vuelta al cole me fa filosofar... :$  Bona nit!


  un bsitoooo!!


  (Cris la rapitenca ee) :)

  ResponSuprimeix
 6. I poc a poc.. arribem a la felicitat ben acompanyats…

  =)

  Gràcies a tothom per estes Pasqües…!

  en serio, un mun de gent no enten el perqè m’emociona tant anar de Pasqua Jove, i el perquè vinc en aqell somriure qe es fa notar que dia antes Núria…
  però esqe ho has de viure… i saber-ho disfrutar…

  aixx! la vuelta al cole me fa filosofar… :$

  Bona nit!

  un bsitoooo!!

  (Cris la rapitenca ee)

  ResponSuprimeix
 7. Es veritat, cris, io tb torno en un somriure i en una algeria diferents dels de sempre kuan he anat a la paskua jove, no se, me sento millor en mi mateixa i en tot.
  Deu ser xk duran 4 dies hem pogut estar mes prop de Jesús q del k ho estem normalment , i com mos hem adonat esta paskua, aixo es lo k mos fa realment feliços.

  ingaaa una abraçada

  CARME

  ResponSuprimeix
 8. ola gent!!!

  pareix k em trnat tots a la rutina! weno casi tots xk los valencians ancara no an trnat a la normalitat! jejejeje

  k dir d´estos dies al votre costat, k kom mols diuen an pasat volan!
  es lo k se diu k tot lo bo pasa rapid! jejeje
  la veritat es k kuan vam arribar ia mon vam nar d cap a la duxa jeje
  xro aixo d rentarmos a la fonteta pareix k no xro se troba a faltar. en l´aigua kom un cubito... XD

  no avia vngut mai a cap paskua xro veien lo resultat me tindreu alli unes kuantes vegades mes! jeje
  mos an fet reflexionar, obri lo cor, algu k atre soltar alguna llagrimeta! i x supost momens d diversio k mai soblidaran, sobretot a l´ora d´anar a dormir k feiem una mikta d huelga! x a k al final acabesem tots ananmon a dormi!

  weno k trobo k ma vngut una mika d´inspiracio i lai pogut aprofitar jejeje

  aspero k mos veiguesem tots pronte!
  adeu!!
  b7s!

  ResponSuprimeix
 9. Hola gent com va tot:
  Jo igual com tots vos invitem a la trobada que es farà a finals de abril a la Ràpita una trobada que la preparem els rapitencs en molta il•lusió, para que vosaltres la pugeu gaudir, inclús nosaltres perquè el mes important no es fer be les coses sinó pasarmosu be.
  Una trobada que nomes dura un dia, però es mol bonica perquè mos trobem tots un altre cop i a un altre poble en aquest cas la meua estimada terra la Ràpita. També dir al moviment que gracies per fer-la a la Ràpita que per fi ja escomet-se’m a fer coses, i esta serà la primera.
  Joves no falleu a esta trobada diocesana del moviment de joves cristians de Tortosa perquè esta serà inoblidable no perquè estiguem a la Ràpita ni que la fresem nosaltres sinó perquè estirem tots units durant unes hores a la parròquia sant Josep Obrer.
  La parròquia sant Josep Obrer una parròquia petita en una capacitat de 200 persones però quan se fa missa els fins de setmana ne solem ser 150 i això fa que estiguem com a casa una parròquia acollidora i que tothom som iguals joves com gent mes gran. Per això us convidem a esta trobada hi ha visitar la nostra parròquia al finals de abril us esperem a tots i totes.

  La nostra parròquia també te pagina web cliqueu on posa cia per a entrar gracies per tot.

  ResponSuprimeix
 10. Tic Tac Tic Tac
  ui jo bai na a la trobada de 4rt com es que no au posat re???????

  ResponSuprimeix
 11. Hola a tots una petita historia:

  Un dia me bai aixecar de dormir en ganes de fer moltes cosses i me bai ficar a reglar la habitació, mirant per allí me bai trobar un petit baül de fusta, però estava tancat en clau.
  Tot el mati buscant la clau però no la bai trobar.
  Fa poc bam nar a la pasqua jove 2008, on em ban donar una clau de fusta, trencar-me el cap en aquell moment pensant para que volia la clau. Però quan bai arribar a casa bai mira el baül allí damunt de la mesita, en seguida u bai captar, el baül es el meu cor que li falta la clau que jo estava buscant fins la pasqua. Perquè allí si que bai trobar la clau del meu cor que tan avia buscat tan de tems, ara el únic que falta es pegar-li la volta a la clau, una clau que no la tinc jo sinó la persona que posseeix el meu cor.

  Conte escrit per cia

  ResponSuprimeix
 12. La redacció d'aquest blog es compromet solemnement a publicar un post sobre la trobada de 4t d'ESO i les fotos que tenim disponibles (poques, per cert) en un plaç d'aproximadament una setmana. No us enfadeu si abans de complir el compromís veieu algun altre post publicat: ja sabeu que natros som com les noticies de la tele, on "l'actualitat mana" :P .

  No ens hem oblidat de vatros!

  Atentament: La redacció ;)

  ResponSuprimeix
 13. Saludar-vos a totes i a tots en el bon regust de la Pasqua que tots respireu i, tal com diu Cia, DIR-VOS JA QUE RESSERVEU LA DATA DEL DIUMENGE 27 D'ABRIL per participar a la JORNADA DIOCESANA DEL MJC en la qual ens tornarem a aplegar tots, aquesta vegada a La Ràpita.

  D'altra banda CIA, m'has deixat realment impressionat per l'últim escrit teu: tens futur com a escriptor per tot el que ets capaç de transmetre. Felicitats i endavant!
  Ens veiem el dia 27.

  ResponSuprimeix
 14. Hola com va tot
  Man dit que continua la historieta no se no se:

  Segona part:
  Un cor petit i en ganes de viure on cada dia que passa, es fa mes gran tan com per estimar, als meus amics i al nostre senyor.

  La clau es una cosa que nomes la trobem em gent especial, en aquest cas, una jove que no puc deixa de pensar.
  El meu cor esta tancat en un mont petit i ja era hora de que s’ortiguen els meus sentiments mes profunds que estaven tancats al baül, sense clau.

  Conclusió:
  El meu cor ja a sortit del meu baül ara nomes falta una petita cosa i es lo mes difícil que crec que mos fa callar moltes vegades la vergonya qui u diria no, cia te vergonya ``que fort’’.
  Espero que vosaltres també trobeu la vostra clau i que pugeu sentir el que sento jo.

  Jo un jove en ganes de menjar-me el mont. Us invito el proper dia 27 d’abril a la Ràpita a la trobada diocesana del moviment de joves cristians de Tortosa.

  Us espero en molta il•lusió

  ResponSuprimeix
 15. Cia, m'he quedat bocabadada en la primera part de la història. No tan sols per lo xulo que està escrit, sinó per l'associació d'idees el baul, el cor, la clau perduda, i per tot el decobriment i creixement interior que estàs tenint... la segona part m'ha descol·locat una mica però em quedaré en la intriga!

  Bueno, una abraçada ben forta per a tu i per a tots els que passeu per aquí, escrigueu o no!!

  I ojalà ens puguem veure el dia 27!!

  ResponSuprimeix
 16. Ayyy cia....m'alegro que hagis trobat la clau.... Jo també tinc un baul a la mesita i.... no m'aclareixo en la clau... No sé cap on girar-la...a la dreta? a l'esquerra? cap a dins? No sé si l'hai de voltar jo algú l'ha de voltar per mi....però....el temps dirà....Tan sols espero que no se rovelle el pany. Per què si se rovella....estarà rovellat.

  Ara pensaré en la clau. La volto o no? De moment la tinc penjada detras la porta i no se què fer: obric lo baul? obric lo meu cor? obric la porta de l'habitació per a que entre algú? o la finestra per a que surti? Ai quin lioooo....què faig amb la clau??????????????????????????

  ResponSuprimeix
 17. Bueno, bueno, encara no mas contestat lo de la clau.
  Ke fax la dixo on tasta on la tiro a la vasura.
  Bueno avui dia 23 d'ablil de 2008 fas este manifest:
  El dia 27 d'aquest mes us esperem a la Ràpita.
  A i en el meu sant, gracies

  ResponSuprimeix
 18. pos yo de tu la tiraria, no nose el teu baul es destos ke ya estan robellats o pasats de boltes.
  au bessss

  ResponSuprimeix